Campus Notebook

NIU SPRING GRADUATES

Following is a list of local students who graduated from Northern Illinois University this spring.

Cortland

Ghadir Al Suaileek, BS, medical laboratory sciences

Dara Bailey, BS, art

Joshua Feith, MS, management and information systems

Monica Flores, BA, journalism

Gerardo Guadarrama Jr., BS, biological sciences

Edgar Perez-Avalos, BS, accountancy

Faye Scott, BA, English

Megan Wig, BS, business administration

Angela Williams, BS, family social services

DeKalb

Sufiyan Abdus Sadiq, MS, computer science

Hibah Abubakar, MS in education, instructional technology

Varsha Adapa, MS, management and information systems

Revanth Addagudi, MS, industrial and systems engineering

Sreekanth Adhikarapu, MS, management and information systems

Ali Aenehzodaee, MA, philosophy

Aparna Agarwal, MS, biological sciences

Utkarsh Ahuja, MS, ISYE-engineering management

Olufunsho Akinola, MS, industrial and systems engineering

Mujtaba Al Ahmed, BS, technology – industrial management & technology

Ammana Alamgir, BS, psychology

Fahad Alenezi, MS, educational research and evaluation

D’Asia Alexander, BA, sociology

Yasser Algasem, BS, computer science – software development

Rateeba Algoufi, MS in education, instructional technology

Osama Alharthi, BS, management – leadership and management

Mohammed Aljaizani, BS, electrical engineering

Venkatesh Alla, MS, industrial and systems engineering

Latausha Allen, BA, political science – public law

Bhanu Chand Alluri, MS, industrial and systems engineering

Abdullah Almalki, BS, industrial and systems engineering

Damian Almaraz, BS, mechanical engineering

Amjed Almarhoon, BS, finance

Abdullah Alruwaili, MS in education, instructional technology

Wesam Alruwaili, MS, computer science

Faizah Alshehri, MS, mathematics – applied mathematics

Salem Alyami, BS, technology-industrial management & technology

Jonathan Alzate, BS, accountancy

Manjusha Amujuri, MS, computer science

Abbigayle Andrews, BS in education, elementary educ-general

Aravind Bharadwaj Anupindi, MS, industrial and systems engineering

Jacinta Anyanwu, BA, psychology

Rachit Arora, MS, management and information systems

Naga Venkata Durga Dilip Teja Atmuri, MS, management and information systems

Ali Awad, BS, technology – applied manufacturing technology

Abraham Baker, BS, biological sciences

Eliya Baker, BS, biological sciences

Raviteja Bandaru, MS, management and information systems

Sricharan Bandaru, MS, industrial and systems engineering

Harika Bandi, MS, computer science

Elizabeth Barajas, BS, rehabilitation services

Sara Barlow, BS, art

Noel Barrios, BS, computer science – enterprise software

Gordon Barrow-Weeden, BA, communication – organizational – corporate

Guy Bates, BS, mathematics – mathematics education

Rachel Beehler, BA, psychology

Rachel Beehler, BA, sociology

Shekinah Bergmann, BS, industrial and systems engineering

Kaustubh Bhonge, MS, mechanical engineering

Mandar Bhosle, MS, industrial and systems engineering

Varad Bichu, MS, industrial and systems engineering

Saikat Biswas, MS, management and information systems

Erin Blair, MS, applied family and child studies - marriage and family therapy

Sudharma Lakshmi Narayana Bodagala, MS, computer science

Phani Krishna Sai Borra, MS, industrial and systems engineering

James Braddock, BS, accountancy

Olivia Brooks, MS in education, counseling

Amanda Brown, BS, family & individual development

Christopher Burkett, BS, family & individual development

Christopher Burton, BS, sociology

Janiqua Campbell, BA, journalism

Yiwen Cao, MAS, accountancy

Abigail Carlson, BA, art history

David Carlson, BS, history

Natalie Carlson, BS, rehabilitation services

Breonna Carson, BA, psychology

Ryan Chamberlain, MM, individualized specialization

Akash Chaporkar, MS, management and information systems

Sowjanya Chavvan, MS, management and information systems

Kaushik Chennappagari, MS, industrial and systems engineering

Sushanth Cheruku, MS, industrial and systems engineering

Jimmy Clark, MA, communication studies

Raven Cole, BA, sociology

Sarah Coley, MA, psychology

Allison Cook, BS, accountancy

Stephanie Cooper Woodin, BS, biological sciences

Kadidrea Crawford, BS, contract

Mason Creal, BS, business administration

Yue Dai, MAS, accountancy

Yohannehs Davidson, BS, biological sciences

Venkata Kavya Devarapally, MS, computer science

Shiney Dey, MS, management and information systems

Varun Kumar Reddy Dharmanolla, MS, industrial and systems engineering

Edgar Diaz, BS, business administration

Gloria Diaz, BA, sociology

Aniket Dichvalkar, MS, industrial and systems engineering

Danielle Dlabal, BS, marketing

Samantha Doll, BS, business administration

Venkata Sudeepthi Dommeti, MS, industrial and systems engineering

Samuel Doran, BM, music – performance

Nicole Dorio, MA, psychology

Kristen Downing, BFA, theatre arts – acting

Mahaveer Duragasi, MS, computer science

Nathaniel Engstrom, BS, computer science – enterprise software

Noah Engstrom, BS, mathematics – applied mathematics

Saba Fatima, MS, electrical engineering

Eric Fichter, BS, business administration

Andrew Fiedler, MS, physics – basic physics

Kathleen Finlon, MM, individualized specialization

Kyle Flens, performers certificate

Alex Folz, Phd, physical therapy

Erik Fonder, BS, public health-environment and health

William Frederick, BS, nursing

Whitney Fredericks, BS, psychology

Chardae French, BS, nursing

Prahasith Reddy Gaddam, MS, industrial and systems engineering

Praneeth Reddy Gaggenapalli, MS, industrial and systems engineering

Laura Galarza, BS, nursing

Jesus Gallardo, BS, nutrition, dietetics, and wellness

Vinoth Kumar Ganesan, MS, management and information systems

Elsie Garcia, BS, accountancy

Ahmed Gardi, BS, operations & information management

Jason Gasser, BA, communication – organizational – corporate

Joann Gill, BGS, general emphasis

Jeanette Glaude, MBA

Robert Gonstal, BFA, studio art – design and media arts

Brittany Gordon, MS in education, curriculum and instruction

Kaytlin Grable, BA, journalism

Jack Grimes, BS, marketing

Ahil Nishanthan Gunasekaran, MS, management and information systems

Satish Kumar Gunjute, MS, computer science

Vineet Gupta, MS, management and information systems

Jagadeesh Guru, MS, computer science

Jagan Gurumurthy, MS, management and information systems

Arbnora Hadji, BA, psychology

Matthew Hamilton, BS, history

Amanda Hammett, MS in education, adapted physical education

Jessica Hanks, BS in educ, elementary educ-general

Yvette Hargrove, BS, family & individual development

Abdurrahman Hariri Jamal, BS, industrial and systems engineering

Johnnisha Harris, BS, family & individual development

Mariah Harris, BFA, studio art – design and media arts

Syed Mahmood Hasan, MS, mechanical engineering

Randall Hawkins, BS, electrical engineering: biomedical engineering

Ace Henricks, MA, communication studies

Jessica Hernandez, BS, business administration

Alaysia Hill-Alexander, BA, communication – organizational – corporate

Jamilah Hines, BA, sociology

Jessica Holloway, Doctor of Physical therapy

Gail Honeywell, BFA, theatre arts – dance performance

Jacob Hough, MS in education, counseling

John Howarth, BS, computer science – software development

Caley Howland, MA, philosophy

Logyn Hoxworth, BS, operations & information management

Elijah Hudson, BS, technology-industrial management & technology

Osayuwamen Izevbigie, BA, political science – public law

Naif Jabli, MS, educational research and evaluation

Christopher Jackson, MPA, public administration – fiscal administration

Venkata Sai Karthik Jagarlapudi, MS, computer science

Jeetesh Jaiswal, MS, industrial and systems engineering

Rishi Kumar Jamalpur, MS, industrial and systems engineering

Taylor Janeczek, BS, rehabilitation services

Mubark Jedh, BS, chemistry – biochemistry

Preston Jefferson, BS, management – leadership and management

Fan Jiang, BS, economics

Amy Johnson, MA, English

Eric Johnson, MS, mathematics – pure mathematics

Candice Joseph, BA, sociology

Goraksha Kakade, MS, management and information systems

Samantha Keck, BS, fashion merchandising

Jazmin Kelley, BA, journalism

Jonathan Kellogg, MPA, public administration: strategic public management and leadership

Muddasir Khan, MS, applied probability and statistics

Salman Khan, MS, industrial and systems engineering

Mehrnaz Khanjani, MA, communication studies

Kathryn Klement, doctor of philosophy, psychology

Carmen Klopfenstein, MA, English

Jana Knezovic, MA, history

Gg Qian Koh, BS, accountancy

Roja Kondate, MS, industrial and systems engineering

Kirankumar Kotla, MS, electrical engineering

Praneetha Kotla, MS, management and information systems

Katherine Koukoui, BS, communicative disorders

Amanda Kriegel, BS, chemistry

Clare Kron, doctor of philosophy, biological sciences

Abinidi Kuhlman, BS, public health – environment and health

Salman Kunnipurayil, MS, industrial and systems engineering

Mavis Kwarteng, BS, biological sciences

Anugrah Lambogo, BS, industrial and systems engineering

Abraham Lamontagne, BS, chemistry – biochemistry

Katrina Le, BS, biological sciences

Gabriela Lelakowska, BA, psychology

Lisa Letsinger, BS, nursing

Jiaqi Li, MM, individualized specialization

Joseph Lifshitz, BFA, theatre arts – design & technology

Adam Lightner, BS, economics

Adam Lightner, BS, mathematics – applied mathematics

Meghan Lindeman, doctor of philosophy, psychology

Ryan Lindeman, MPA, public administration – local government management

Amie Livengood, MS in education, curriculum and instruction

Mark Lofthouse, BS, athletic training

Bryan Loughlin, BA, sociology

Sierra Lowe, BA, psychology

Katlyn Luebke, BS, nursing

Coresair Mack, MS in education, counseling

Mohanned Mahdi, BS, Medical Laboratory Sciences

Theresa Majcher, BS, marketing

Joshua Malave, performers certificate

Reeshi Malhotra, MS, management and information systems

William Mammoser, BS, journalism

Sri Venkat Manchikalapudi, MS, computer science

Bindu Madhavi Mantena, MS, industrial and systems engineering

Faryal Manzoor, MA, economics

Vikas Marakini, MS, industrial and systems engineering

Manisha Maramreddy, MS, computer science

Marin Maric, BGS, general emphasis

Anandh Raj Marimuthu, MS, industrial and systems engineering

Christian McAdoo, BS, technology – energy & environmental technology

Vanessa McAnly, BS, operations & information management

Anthony McClinton, BS, business administration

Collin McKinney, BS, management – entrepreneurship and social responsibility

Michele Mckwartin, BS, nursing

Kate Mead, MA, communication studies

Shadrick Mead, BA, political science – politics

Shadrick Mead, BA, rhetoric and public communication

Gautham Reddy Mekala, MS, management and information systems

Jasmine Merritt, BS, family social services

Jasmine Mikell, BS, kinesiology

Carley-Jae Milewski, BS in education, elementary educ-general

Shoaib Momin, MS, computer science

Christina Monson, BA, communication – organizational – corporate

Andrea Moore, MS, geography

Jacob Moore, BS, psychology

Roxana Moraga, BS, chemistry – chemistry for preprofessional

Edgar Morales Ochoa, BS, accountancy

Elizabeth Mosher, BA, community leadership and civic engagement

Venkateswararao Motukuru, MS, industrial and systems engineering

Bharathwaj Murali, MS, management and information systems

Kristin Murrell, MM, individualized specialization

Varun Naik, MS, industrial and systems engineering

Gowthasri Nallamilli, MS, management and information systems

Tanuja Nandamuri, MS, computer science

Al-Hadi Rajab Naser Guma, BS, medical laboratory sciences

Jasmin Nava, BFA, 2-D studio

Leia Nebergall, BS, nutrition, dietetics, and wellness

Logan Nelson, BFA, theatre arts – acting

Charles Newton, MFA, art

Kelsea Nichols, MFA, art

Caitlin Norton, BS, finance

Elyse Oakley, MA, philosophy

Thomas Ogundipe, BFA, studio art – design and media arts

Tolulope Okunuga, BS, public health – health promotion

Karissa Olson, BS, athletic training

Tim Olson, BS, mechanical engineering – mechatronics and robotics

Lucas Ortegel, BS, public health – environment and health

Brandon Oswalt, MFA, art

Sinong Ou, BS, actuarial science

Pagel Palmer Jr., BS, family & individual development

Sai Krishna Paluri, MS, computer science

Venkata Vamsi Krishna Panchagnula, MS, management and information systems

Vishal Vallabh Panguru, MS, computer science

Jessica Panzarella, BS in education, health education

Fotis Pappas, BS, chemistry – biochemistry

Konstantinos Pappas, BS, chemistry – biochemistry

Soeun Park, MM, music performance

Dhiraj Himanush Parry, MS, industrial and systems engineering

Poojitha Pasham, MS, management and information systems

Charles Paterkiewicz, BFA, studio art – design and media arts

Darshan Patil, MS, computer science

Sital Pershad Atishay, MS, industrial and systems engineering

Venkata Sai Sriram Pillutla, MS, computer science

Sai Teja Pola, MS, industrial and systems engineering

Heather Prentice-Walz, MA, anthropology

David Pridmore, BS, meteorology

Sai Aditya Pullela, MS, industrial and systems engineering

Nivedha Priyadarsini Punithavathy Vijayakumar, MS, industrial and systems engineering

Dilnoza Quinones, BS, public health – health Administration

Francisco Quintero Simonpietri, MM, individualized specialization

Ryan Racine, MBA, business administration MBA

Niveditha Ramagiri, MS, electrical engineering

Thirumaran Rasikutti Chinnapaiyan, MS, industrial and systems engineering

Nicole Rausch, MS in education, counseling

Srikanth Rayapureddy, MS, industrial and systems engineering

Leo Reich, BA, English

Timothy Rhoton, BS, nursing

Brittany Rios, BS, nursing

Desiree Ritz, BS, political science – public law

Elyse Roberts, BA, political science – politics

Julian Roberts, BS, business administration

Brian Robinson, BS, accountancy

Hannah Roche, BS, marketing

Nicole Roeder, BFA, 2-D studio

Richik Roy, MS, management and information systems

Alecia Rudisill, BS, health sciences – pre-physical therapy

Jonathon Rylatt, BA, French – translation & business

Aditya Sabbineni, MS, computer science

Sethushankar Sadasivasubramanian, MS, management and information systems

Benyamin Salehi Najafabadi, MS, mechanical engineering

Giselle Sanroman Gutierrez, BS, psychology

Bethany Schimetz, BS, communicative disorders

Amy Schmidt, MS in education, adult and higher education

Jacquelyn Schueler, BS, operations & information management

Dustin Schultz-Mallonee, BS, mechanical engineering: sustainable engineering

Megan Schwaller, BA, communication – media studies

Roberta Schwarz, BA, community leadership and civic engagement

Mohamed Seaid, BS, engineering management

Justinee Serrano, BS, kinesiology

Vikas Sharma, BS, biological sciences

Prassanna Sadanand Shetty, MS, industrial and systems engineering

Barkha Shukla, MS, computer science

Khaja Anwar Ali Siddiqui, MS, computer science

Megan Sims, MS in education, counseling

Sean Sims, MS, sport management

Willis Sisourath, BA, Spanish translation & business

Satish Kumar Siva Sankaran, MS, electrical engineering

Danielle Skau, BS, nursing

Brandon Sklavanitis, BS, biological sciences

Shelby Small, BS, management – human resource management

Andrew Smith, BA, sociology

Jianna Sode, BA, environmental studies

Shavon Sokan, BS, communication – organizational – corporate

Robert Sparr, BS, management – leadership and management

Laurie Spencer, MA, anthropology

Tejasvi Srigiriraju, MS, computer science

Victoria Stabile, BA, psychology

Brendan Steffens, BS, physics – professional physics

Tracy Stephens, Doctor of philosophy, English

Igor Stojanovic, MM, individualized specialization

Adam Stokes, MM, individualized specialization

Ashok Kumar Sudha, MS, computer science

Abdelsamie Suliman, BGS, general emphasis

Pei-Jyun Syu, performers certificate

Sai Mounika Tadaka, MS, computer science

Grace Taiwo, BS, computer science – enterprise software

Courtney Tanzillo, BA, psychology

Raychel Taylor, MM, music performance

Rohit Ankushrao Thete, MS, management and information systems

Rakesh Thota, MS, industrial and systems engineering

Kunal Madan Tokekar, MS, industrial and systems engineering

Eric Tomko, BS, management – human resource management

Jackelene Torres, BS, child development

Isaac Truckenbrod, BS, mathematics – Probability & statistics

Md Rahamat Ullah, MS, industrial and systems engineering

Vishal Vandrangi, MS, industrial and systems engineering

Varun Varadarajan, MS, computer science

Uday Kiran Reddy Vatti, MS, computer science

Sri Teja Vemulapalli, MS, industrial and systems engineering

Sai Vemuri, MS, computer science

Anusha Ventrapragada, MS, computer science

Anna Villarreal, BS, nutrition, dietetics and wellness

Udit Ram Viyyapu, MS, computer science

Rahul Reddy Vodoor, MS, management and information systems

Kevin Voelz, BS, geology

Paul Vogt, MA, communication studies

Bernard Walker Jr., BS, rehabilitation services

Allison Wangrow, BS, finance

Richard Ward, BS, public health-environment and health

Eric Warner, BS, computer science – software development

Andrew Wendorf, BS, business administration

Sydney Wieczorek, BS, biological sciences

Cynthia Williams, MS, family nurse practitioner

Martiara Williams, BS, family & individual development

Nusirat Williams, BS, public health – health promotion

Sakiijdra Williams, BA, sociology

Christopher Wolff, BS, mathematics – applied mathematics

Parker Woodall, BS in education, physical education

Cody Woodin, BS, accountancy

Yusen Xia, MM, music performance

Jing Yang, MAS, accountancy

Jasmine Young, MS in education, counseling

Bowen Yuan, MAS, accountancy

Syed Zakrea, MS, mechanical engineering

Chong Zhou, BS, mechanical engineering

Esmond

Jordan Rucinski, BS, mathematics – applied mathematics

Genoa

Christina Cline, MS, biological sciences – human anatomical sciences

Victoria Hensley, BS, public health – environment and health

Kathleen Hughes, BA, English

Andrea Ortega-Lara, BS, health sciences – pre-physical therapy

Matthew Schuster, BS, computer science – software development

Alyssa Seguss, MPA, public administration – local government management

Max Seisser, MA, communication studies

Christina Trupp, BS, rehabilitation services

Natalie Vega, BS, mathematics – mathematics education

William Waugh, BS, finance

Justin Welch, BA, sociology

Hinckley

Dawn Grivetti, MPA, public administration – local government management

Daniel Noll, BA, political science – public administration & service

Tyler Ott, BS, operations & information management

Richard Snedeker, BS in education, physical education

Kingston

Matthew Chandler, BA, English

Sherry Chandler, MS in education, literacy education

David Clark, MA, philosophy

Megan McConnell, BS, health sciences – pre-physical therapy

Chase Renwick, BS, management – human resource management

Autumn Shippy, BS, management – leadership and management

Kirkland

Rocky Czerwinski, BS, finance

Susan Davis, MA in teaching, elementary education

Byron Downen, BS, accountancy

Erica Dyson, BS, accountancy

Donald Giebel, BS, accountancy

Malta

Michelle Coughlin, BS, communicative disorders

Savannah Flament, BS, finance

Alli Hoebing, BA, political science – public law

Jordan Mattis, MA, communicative disorders – speech-language pathology

Quinn Peterson, BS, communicative disorders

RaeAnne Rhule, BS, rehabilitation services

Natalie Sheehan, BS, health and systems engineering

Sandwich

Mackenzie Baird, BS, athletic training

Sarah Land, BS in education, health education

Lucero Martinez, MS in education, counseling

Brianna Miller, BS, kinesiology

Haley Ostreko, BS, marketing

Leann Rogers-Teckenbrock, MS in education, special education – learning behavior specialist

Justine Scott, BS, biological sciences

Stephanie Shelton, BS, family & individual development

Derek Stier, BS, computer science – computational software

Ryan Stilson, BS, rehabilitation services

Shabbona

Amy Taylor, BS in education, elementary education – general

Caleb Ugent, BS, computer science – software development

Somonauk

Adam Britt, MBA, business administration

Danielle Buttrum, BS, accountancy

William Davis, BS, biological sciences

Adam Diveley, BS, accountancy

Katelyn Stanek, BS in education, elementary education – general

Brittany Warner, MA, communicative disorders – speech-language pathology

Sycamore

Caresse Adongo, BS, nursing

Grace Anati, BS, accountancy

Jamie Bellah, BA, political science – politics

Sarah Brazeau, BFA, studio art – design and media arts

Alexandra Cano, BA, psychology

Jessica Cart, BS, nursing

Rhiannon Catherwood, Doctor of philosophy, English

Sydney Connolly, BS, public health – health promotion

Breanna Cooper, BS, environmental studies

Michael Devito II, BS, business administration

Jonathan Dixit, BS, biological sciences

Dione Dodson, BGS, general emphasis

Michael Emmer, BA, political science – international politics

Joshua Engelking, BS, computer science – software development

Charles Gudbrandsen, BS, mathematics – applied mathematics

Charles Gudbrandsen, BS, mechanical engineering

Anthony Guzzaldo, MS in education, instructional technology

Dong-Hee Han, MM, music performance

Kyle Hanley, BS, hospitality and tourism management

Jalaine Hart, MS in education, counseling

Ashley Heiberger, Doctor of philosophy, English

Jase Hippen, BS, mathematics – mathematics education

Tyler Isham, MPA, public administration – local government management

Stefanie King, BS, nursing

Brittany Kingren, BS in education, SPED-learning behavior specialist I

David Kolb, BS, mathematics – mathematics education

Daniel Kramer, BS, operations & information management

Rachel Lapidus, BS, management – leadership and management

Li-Yin Liu, Doctor of philosophy, political science

Tracey Mathey, BA, sociology

Alexander McConachie Jr., BGS, general emphasis

Lauren Miller, BS, communicative disorders

Breanna Moon, BS in education, elementary education – general

Benjamin Moser, Doctor of physical therapy

Sarah Moudy, BS, marketing

Christopher Musil, BS, biological sciences

Michael Nierhoff, BGS, general emphasis

Isaac Parra, BM, music – performance

Brandon Paul, BS, technology-electrical engineering technology

Sierra Perteete, BS, rehabilitation services

Danielle Pivonka, BA, music

Danielle Pivonka, BA, psychology

Emela Puskar, BS, environmental studies

Leyla Puskar, BA, art

Michael Ramirez, MA, philosophy

Timothy Roloff, BS in education, art and design education

Jessica Roth, BS in education, elementary education – general

Jordan Russell, BGS, general emphasis

Chlorissa Saint Arbor, BA, English

Ryan Saunders, BA, communication – media studies

Timothy Schoonover, MS in education, counseling

Anthony Seabase, MS, sport management

Jessica Stouffer, BS, psychology

Christopher Tabone, BS, computer science – software development

Allyssa Vega, BS, medical laboratory sciences

Timothy Vincent, educational specialist, educational administration

Jasmine Washington, BS, child development

Carrie Westerman, MS in education, instructional technology

Emily Witherell, BA, art

Taylor Wolf, BS, psychology

Tyler Zielinski, BA, history

Loading more